HUDEBNÍ NAUKA 1. - 5. 6.

 

pí uč. Strážnická

 

Hudební nauka 1. ročník: Pořadí bé: uč. str. 42, příloha "Pořadí bé 1. roč."; opakování dynamických značek crescendo a decrescendo (píseň Beskyde podle video nahrávky "Crescendo a decrescendo")
 
 1. Na straně 42 v učebnici si zkontroluj správné řešení DÚ z minulé hodiny -  noty se jmenují: hes1, es2, as1, des2, ges1, ces2, fes1
 2. Na straně 42 nahoře se zpaměti nauč říkadlo na pořadí bé. Jak už víš z minulé hodiny, tón hes = bé, proto místo hes můžeš říkat bé.
 3. Otevři si novou přílohu "Pořadí bé 1. roč." Do notového sešitu přepiš pořadí b z prvního řádku a vypracuj cvičení z druhého řádku (doplň chybějící notu nebo její název).
 4. Zopakuj si  italská slovíčka síly z minulé hodiny: crescendo /čti krešendo/-  zesiluj a decrescendo /čti dekrešendo/ - zeslabuj.  Znovu si pusť video nahrávku z minulé hodiny "Crescendo a decrescendo"Uslyšíš písničku Beskyde, kterou si s nahrávkou můžeš i zazpívat. Jen dávej pozor na červené šipky, abys věděl, kdy máš v písničce zesílit či zeslabit. 
 
Hudební nauka 2. ročník: Synkopa - kontrola DÚ z minulé hodiny, smyčcové nástroje: (uč. str. 51/90 kontrola DÚ, poslech: J. Haydn/Skřivánčí kvartet); opakování T5 z probraných dur stupnic: nová příloha "Trojzvuk z dur stupnic 2. roč."
 
 1. Kontrola DÚ z minulé hodiny: Minulý týden ti, kteří mají zelený zpěvníček Já, písnička, měli určit, v které z následujících písniček je rytmus synkopy: Čerešničky, Dyby byla Morava, Okolo Hradce, Pod tým naším okenečkom. Správné řešení je: Synkopu najdeme v písničkách Dyby byla Morava a Okolo Hradce. Obě písničky si můžeš vytleskat, jen dávej pozor na správný přízvuk v synkopách (zdůrazni prostřední notu).
 2. Kontrola DÚ z minulé hodiny:: V pracovním listě "Synkopa pracovní list 2. roč." sis měl na prázdné řádky dopsat pět libovolných slov v rytmu synkopyJako správné řešení to mohla být např. slova: kolíček, balíček, hrkátko, kelímek, srdíčko.
 3. Kontrola DÚ z minulé hodiny: V uč. na str. 51 jsme se seznámili se strunnými smyčcovými nástroji. Za DÚ jsi měl na prázdné řádky vypsat, které části smyčc. nástrojů jsou si podobné a v čem se tyto nástroje od sebe liší. Podobné jsou si např. tvarem, všechny mají struny, na všechny se hraje smyčcem. Rozdílné jsou např. ve velikosti a výšce tónu.
 4. Ještě tento týden budeme poslouchat smyčcový kvartet od Josepha Haydna. Už víš, že ve smyčcovém kvartetu hrají: dvoje housle, viola a violoncello. Na YOUTUBE zadej: Joseph Haydn Skřivánčí kvartet. 
 5. Nový DÚ: Dnes budeme opakovat trojzvuky z probraných durových stupnic. Je to vždy 1., 3. a 5. nota ze stupnice. Otevři novou přílohu "Trojzvuk z dur stupnic 2. roč." Nezapomeň vše přepsat do notového sešitu. 

 

Hudební nauka 3. ročník: Takt alla breve - kontrola DÚ z minulé hodiny: "Alla breve doplňovačka"; seznámení s životem a dílem A. Dvořáka; dobrovolný poslech: Opera nás baví -  A. Dvořák/Rusalka
 1. Kontrola DÚ z minulé hodiny: Pusť si video nahrávku z minulé hodiny " Alla breve doplňovačka"Tvým úkolem bylo seřadit takty podle nahrávky ve správném pořadí. Správné řešení sis měl přepsat do notového sešitu. Takty jsi slyšel v tomto pořadí: 5., 2., 1., 4., 3.
 2. Všechny takty za sebou vytleskej a nahlas počítej.
 3. Dnes se seznámíme s životem a dílemAntonína Dvořáka. V učebnici na str. 28 si přečti celý text a potom v něm vyhledej a podtrhni tyto informace: 1) Kdy a kde se narodil, 2) Jaké povolání měl jeho tatínek, 3) Čím se A. Dvořák vyučil, 4) V jaké zemi A. Dvořák pobýval, 5) Kterou symfonii v této zemi napsal, 6) Které jsou jeho nejznámější opery, 7) Jaká zajímavost ze života A. Dvořáka Tě zaujala?
 4. Tip pro nedočkavé posluchače: opera Rusalka od A. Dvořáka. Stačí kliknout na: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10212440340-opera-nas-bavi/20954215891-antonin-dvorak-rusalka

 

 

pí uč. Bergerová

 

PHV

 

4. ročník

 

5. ročník

 

6. ročník

 

Nástrojový seminář

 

Oficiální název školy: Základní umělecká škola, Rychnov nad Kněžnou, Panská 1492

Adresa školy: Panská 1492, 516 01 Rychnov nad Kněžnou, IČ: 71235060, datová schránka: ecgmvdd

 

kancelář ZUŠ: +420 778 888 074 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mgr. Kamila Hájková, ředitelka školy | +420 778 888 074 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Lucie Martinů, zástupkyně ředitelky | +420 737 539 242 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

izus baner 200x90px

 

plakát ZUŠ