Hudební obor

Když byla v roce 1945 založena škola, vyučovalo se pouze hudbě. I dnes má hudební obor pro školu primární význam. 285 dětí z Rychnova nad Kněžnou a blízkého okolí se učí hrát nebo zpívat na 17 různých hudebních nástrojů u 26 učitelů, 151 dětí navštěvuje pravidelné zkoušky jednoho ze čtyř oddělení Rychnovského dětského sboru.

 

RYCHNOVSKÝ DĚTSKÝ SBOR

Rychnovský dětský sbor je systém, který poskytuje dětem hudební vzdělání. Byl založen v září 1992. Od té doby uskutečnil více než 800 koncertů, účastní se soutěží (2x zlaté pásmo v celostátní soutěži ČR - 1995, 1996, 2. místo na mezinárodní soutěži v Lecco - Itálie - 1997, dvě zlaté medaile na mezinárodní soutěži ve Finském TAMPERE -1999, stříbro ve španělské Tolose 2000). Sbor se v roce 2011 zúčastnil mezinárodní soutěže v makedonském Ohridu, kde získal 1. místo v kategorii dětských sborů a účast na Grand Prix, kde se předvedlo 7 nejlepších sborů celé soutěže. K tomu si přivezl Zvláštní cenu poroty za nejlepší provedení makedonské skladby (Makedonská humoreska).

Pořádá pravidelná víkendová soustředění během školního roku a letní tábor pro Carminu a Ptáčata o prázdninách. Sbor spolupracuje s předními českými skladateli, s Filharmonií Hradec Králové, Mladým týnišťským bigbandem a s mnoha přáteli doma i v zahraničí.

Sbor zpíval v Polsku, Lotyšsku, Litvě, Estonsku, Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Ukrajině, Slovensku, Holandsku, Německu, Dánsku, Švédsku, USA, Finsku, Rusku, Francii, Španělsku, USA, Srbsku, Makedonii a Bulharsku. Carmina nahrála tři CD - Carmina 1998, Afrika 2002, Vánoční hudba východních Čech 2003, celý sbor - Swingové vánoční hody 2012.

Děti mohou začít zpívat již od čtyř let v mateřských školách a potom postupují do vyšších oddělení. Vyvrcholením sborové práce dítěte je členství v hlavním sboru - Carmině. Nyní ve sboru pracuje více než 260 dětí.

RDS nabízí kromě výchovy vokální také základy intonace, rytmu a elementární hudební nauky spojené s hrou na klávesové nástroje. Pro tento účel slouží speciálně vybavená učebna a učebnice, které pro děti napsal kolektiv sbormistrů RDS (tento systém přejímají i další ZUŠ v České republice).

Sbor umělecky řídí sbormistr Karel Štrégl, dalšími sbormistry jsou Lucie Cabalková, Kamila Hájková a Kateřina Čižinská. Klavíristou sboru je Tomáš Havlín a manažerkou Eva Štréglová.

 

ORECCHIE GRANDI

Smyčcový orchestr při ZUŠ Rychnov nad Kněžnou vznikl pod vedením paní učitelky Jany Formanové v roce 2001 a měl pouze čtyři členy. Každým rokem se ale počet rozšiřoval a již v r. 2006 získal 1. místo v krajském kole celostátní soutěže ZUŠ. V současné době má 20 členů. Orchestr každoročně pořádá několik soustředění, kde se žáci a učitelé nejen lépe poznají, ale hlavně připraví repertoár na další vystoupení. Velký úspěch zaznamenal orchestr Orecchie grandi v roce 2008, kdy byl zařazen do projektu Tóny v Evropě a v rámci tohoto projektu uspořádal koncertní turné v Itálii. Hned následující školní rok se opět zúčastnil krajského kola celostátní soutěže smyčcových orchestrů ZUŠ a obsadil 3. místo. V roce 2012 navštívil orchestr opět Itálii, kde v rámci koncertního turné proběhla audience u samotného papeže a na podzim 2012 pak slovenský Kežmarok.

 

ORECCHIE PICCOLE

Zájem o hru na smyčcové nástroje (housle, violu a violoncello) roste, počet členů se zvyšuje, a proto v roce 2008 vznikl přípravný smyčcový soubor pro mladší žáky s názvem Orecchie piccole. Vedoucím je Hana Sedláková a již v prvním roce svého působení tento soubor obsadil 1. místo v krajském kole celostátní soutěže ZUŠ v kategorii do 6 let. Dnes v orchestru hraje 16 hudebníků.

 

SARABANDA

Flétnový soubor Sarabanda provedl od svého založení v roce 1997 více než tisíc vystoupení. Koncertoval již téměř po celé Evropě, má za sebou na 50 koncertů v Asii. Hraje repertoár období renesance až po současné autory. Spolupracuje s profesionálními soubory u nás i v zahraničí. Uměleckým vedoucím souboru je Martin Šeda.

Mezi úspěchy Sarabandy patří tato ocenění – vítězství v soutěži Českého rozhlasu a České televize Concerto Bohemia v letech 2004 – 2006 a 2008 – 2012, 1. místo v celostátním kole soutěže ZUŠ v Liberci v komorní hře v roce 2010. Z dalších připomeňme 1. místo v mezinárodní soutěži Jaroslava Ježka v Praze 1998 - 1999, titul laureáta mezinárodního festivalu mládeže v Tatarstánu - Kazani v r. 2006, 1. místo a titul laureáta soutěže na mezinárodní hudební soutěži ve Vidnavě v r. 2006, 1. místo v mezinárodní hudební soutěži v belgickém Neerpeltu v r. 2007, titul laureáta soutěže v ruském Jekatěrinburgu v r. 2010.

 

ŠKOLNÍ KAPELA NONA

Školní kapelu Nona založil v roce 2008 učitel klasické hry na kytaru Miroslav Madžo s úmyslem rozšíření výuky o jiné hudební žánry. Kapela hraje rock a pop, ale rozhodně se nevyhýbá ani jiným stylům - například metal, funky, jazz nebo blues. Účinkuje na akcích školy (koncerty rodin), města (Bambiriáda) a příležitostně vyjíždí na soukromé akce do okolí Rychnova nad Kněžnou. Od školního roku 2011/2012 začalo pracovat i přípravné oddělení pro tuto kapelu s názvem PRIMANONA.

 

 

Do pravidelné náplně hudebního oboru patří organizování víkendových a letních soustředění dětí, podpora mimořádných talentů, pořádání žákovský koncertů, učitelských, absolventských a dalších vystoupení pro veřejnost při různých příležitostech, výchovných koncertů pro všechny typy škol a v neposlední řadě organizování výletů, zájezdů do divadel a na koncerty.

Naše soubory

 

vedoucí

webové stránky

Flétnový soubor I flauti matti Lucie Cabalková        

 

Flétnový soubor Sarabanda  Martin Šeda 

www.sarabanda.cz

Kapela NONA Miro Madžo 

 

Kytarový orchestr Eva Zimová

Rychnovský dětský sbor  Karel Štrégl 

www.carminarychnov.cz

Smyčcový orchestr Orecchie grandi          Jana Formanová

www.orecchiegrandi.estranky.cz

Smyčcový orchestr Orecchie piccole       Hana Sedláková

 

Taneční orchestr Radek Pilc

 

     

Další články...

  1. Kontakty HO

Podkategorie

Oficiální název školy: Základní umělecká škola, Rychnov nad Kněžnou, Panská 1492

Adresa školy: Panská 1492, 516 01 Rychnov nad Kněžnou, IČ: 71235060, datová schránka: ecgmvdd

 

kancelář ZUŠ: +420 778 888 074 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Mgr. Kamila Hájková, ředitelka školy | +420 778 888 074 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Lucie Martinů, zástupkyně ředitelky | +420 737 539 242 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

izus baner 200x90px

 

plakát ZUŠ