MenART
Naše Zuška na MenART
V prosinci proběhlo v Praze druhé setkání stipendistů akademie mentoringu uměleckého vzdělávání. Navázalo tak na víkendový pobyt v Kroměříži koncem léta. Naši čtyři stipendisté – houslista Ondřej Martínek (ze tř. Lenky Bergerové) se svým mentorem Janem Fišerem (houslista PKF, Česká filharmonie) a zpěváci Veronika Ročková, Hana Dušková, Tengiz Khisanishvilli (ze tř. Michaely Kolář Grundové) s mentorkou Radkou Fišarovou (muzikály Edith Piaf, Kleopatra, Evita) rozvíjí svůj talent, techniku, výraz na studovaných skladbách a získávají cenné rady a zkušenosti profesionálů. Před sebou mají ještě 2 setkání a spoustu práce na zadaných úkolech od svých mentorů – např. složit svou vlastní píseň, natočit si videoklip. Jejich celoroční cesta bude prezentována ve spolupráci s festivaly Pražské jaro či Smetanova Litomyšl. Naší Zušce děkujeme za podporu v tomto jedinečném projektu. Stipendistům děkujeme za reprezentaci naší školy a přejeme jim, ať jsou jejich setkání s mentory co nejvíce inspirativní pro jejich další hudební i osobnostní rozvoj.
Michaela Kolář Grundová (uč. pop zpěvu)
Mentoring
GRATULUJEME!
Čtyři žáky a dva učitele ZUŠ Rychnov nad Kněžnou čekají pracovní setkání s vynikajícími českými pedagogy v rámci 3. ročníku stipendijní akademie mentoringu uměleckého vzdělávání MENart 2020/2021. Houslista Ondřej Martinek se svou paní učitelkou Lenkou Bergerovou se čtyřikrát v průběhu roku sejde s výborným českým houslistou Janem Fišerem. Zpěváci Hana Dušková, Veronika Ročková a Tengiz Khizanishvili s paní učitelkou Michaelou Grundovou budou pracovat pod vedením Radky Fišarové. Vynikající příležitost pro žáky, zkušenost pro pedagogy a výstupy, které budou prezentovány ve spolupráci s festivaly Pražské jaro a Smetanova Litomyšl 2021, otevírají před dětmi vidinu velice zajímavého školního roku 2020/2021. Tak hodně štěstí!
Školní rok končí…
Školní rok plný zvratů… Vše začalo velice slibně. Už v září ZUŠKA úspěšně spolupracovala na konferenci ke vzdělávání na Kolowratském zámku. 3. října se uskutečnil koncertní zájezd do Bystrzycy Klodzke a byla po letech obnovena spolupráce s polskou hudební školou. Neméně úspěšným se stal Novoroční koncert, kdy jsme polské přátele uvítali v Pelclově divadle.
Během podzimu proběhlo několik velmi vydařených akcí – projektové dny ve výtvarném oboru, workshopy klasického tance s Terezou Krupičkovou, úspěšné baletní představení Kráska a zvíře, představení literárně dramatického oboru, komponované představení Kouzelné zrcadlo, klavírní recitály, koncert studentů Konzervatoře Pardubice.
Umění na dálku …
Dne 12. března utichlo Školní náměstí ve městě – ze ZUŠKY se přestaly linout tóny libé i nelibé, výtvarníci odložili štětce, tanečnice sundaly baletní špičky, herci se odlíčili. Rychnovská umělecká škola se ponořila do ticha jako dalších téměř 500 škol stejného typu v republice. Všechny aktivity dětí se přesunuly do jejich domovů, umělecky založení učitelé začali pronikat do všelijakých technických vymožeností, kterými jsou Skype, WhatsApp, Discord, Google Meet, … Vzduchem létají nahrávky skladeb, baletní cvičení, úžasná rodinná výtvarná díla, promyšlené videoklipy. O tom, že i tento typ vzdělávání je možný, nás každý den přesvědčují stovky skvělých dětí a ještě úžasnější rodiče, kteří nám výrazně s výukou dětí pomáhají.